İSVİÇRE GÜNLERİ / YAŞAM STANDARDI

Hemen hepimiz bir başka yöreye ya da bir başka ülkeye gittiğimizde ilk yaptığımız şey oradaki fiyatları öğrenmek ve kendi yaşadığımız coğrafya ile bunları karşılaştırmak olmaktadır. Biz de burada yaptığımız gezinin her aşamasında bunu yaptık. Sonuçta da İsviçre’nin “pahalı” değil, “çok pahalı” bir ülke olduğu kanaatine vardık.

Bilindiği gibi bu ülke Avrupa Birliği’ne girmemiş-belki de girmeyi gerekli görmemiş- bir ülke. Para birimi de kısaca CHF olarak yazılan İsviçre Frangı. Bizim paramız ile de (1,94 TL) yaklaşık 2 liraya yaklaşık 8 liraya (2020 güncellemesi!) eşit diyebiliriz. Söz gelimi ev kiralarının 1500-4500 CHF olduğunu, nezih bir ortamda üç kişi bir akşam yemeği yemek istediğinizde en az 200 CHF ödenmesi gerektiğini belirttikten sonra bir fikir vermesi açısından aşağıda sıraladığım bazı market fiyatlarını gördüğünüzde siz de bana hak verirsiniz umarım.Tabi bu rakamları 1,94 ya da kolaylık olsun diye iki ile 8 ile (2020 güncellemesi!) çarpmayı da unutmayın.

Ekmek ………2,50-4,50 CHF
Gazete ………………2,50 CHF
Üzüm………………….6,50 CHF
Portakal………………4,50 CHF
Domates……………..5,20 CHF
Havuç…………………3,20 CHF
T.Fasülye …………..7,90 CHF
D.Biber……………….5.50 CHF
S.İncir…………………8,90 CHF
Patlıcan………………..4,90 CHF
Patates…………………2,90 CHF


Biz böylesi rakamları görünce “acaba burada bizim ülkemizden daha ucuza alınacak bir mal ya da hizmet bulunur mu” merakına da kapıldık. Bir ara balık ve et reyonundaki 2,80 CHF, 5.20 CHF, 4,40 CHF gibi rakamları görünce biraz umutlandık ama gözlerimizi etiketlere yaklaştırdığımızda bunların o ürünün 100 gramı için belirlenen fiyatlar olduğunu gördük.

Bir keresinde de eşim “Bakın burada pantolon, tayyör, kravat için çok ucuz fiyatlar yazmışlar” deyince oğlum bizi “Orası kuru temizleyici, fiyatlar da temizlik fiyatlarıdır” deyince bir hayal kırıklığı daha yaşamış olduk. Tabii bize bu fiyatların çok yüksek gelmesi biraz da bunları kendi ülkemizdeki ücretlerle karşılaştırmamızdan doğuyor. Burada asgari ücretin 3000-3500 CHF olduğunu, işsiz kalınınca bu ücretin % 70 i kadar işsizlik sigortası verildiği gibi gerçekler hatırlanınca bu ülkenin kendi yurttaşları için üst düzeyde bir refah seviyesini sağlamış olduğunu fark edebiliyorsunuz.


Aslında uzun uzun aramamıza hiç de gerek yokmuş. Burada ülkemizden daha ucuza alabileceğiniz bir şey ışıklı ekranlarda her an gözümüze bakıyormuş ama biz fark edememişiz. Her ne kadar İsviçreliler pahalılığından şikayetçi olsa da akaryakıt burada ülkemizdekinden daha ucuza satılıyor. Ayda 3000-3500 CHF (Yaklaşık 6-7.bin TL) kazanan bir İsviçreli akaryakıt için 1,87-1.95 CHF (3,70-3,80 TL) öderken bizim asgari ücretlimiz de neredeyse 5 TL ödemek zorunda kalıyor. Ne diyelim kader utansın…

Tagged: Tags

One thought to “İSVİÇRE GÜNLERİ / YAŞAM STANDARDI”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *