ŞANGAY GÜNLERİ / UYGUR LOKANTASI KEYFİ

Türk damak zevkine en yakın mutfaklardan birinin de Uygur mutfağı olduğunu hem etraftan hem de oğlumdan duymuştum. Bunu bizzat yaşamak için de iki farklı Uygur lokantasına gitme fırsatını yakaladık. İlk gittiğimiz lokantada yemeğe bizimle birlikte oğlumun basketbol arkadaşlarından Marko isimli bir doktora öğrencisi ile onun kız arkadaşı da katıldı. Daha sonra 9 Eylül’de –ki bu bizim 33.evlenme yıldönümüze rastlayan gündür- bir başka lokantaya eşim ben ve oğlumla birlikte gittik. Müge o sırada ülke dışında iş gezisinde olduğu için bize katılamadı.

Gördüğümüz iki lokanta da mekanın dizaynından, servis biçimine ve menu listesine kadar hemen hemen aynı standarttaydı. Lokantaya girdiğinizde önce size geleneksel uygur kıyafetleri ile genç kız ya da erkek garsonlar karşılıyor. Masada daha önceden konmuş fincanlarla sıcak bitki çaylarını ikram ediyorlar ve çaydanlığı yemek süresince içilmesi için masada bırakıyorlar. Daha sonra siparişleri alıyorlar. Bize gösterilen katalog biçimindeki resimli menu listesinden tercihlerimizi yapmak zor olmadı. Daha çok bize yakın gelen kuzu şiş, pilav, patates kızartma, brokoli salatası, yogurt, bira şeklindeki seçenekler üzerinde durduk. Şişlerden beşer tane söylediğimiz için oldukça doyurucu bir öğündü. Özellikle Çin’in birçok yerinde bulamadığınız naturel yoğurdu burada rahatça bulabilirsiniz. Eğer geleneksel yemek aracı olan çubuklarla yemeyi beceremiyorsanız boşuna uğraşmayarak çatal kaşık istemenizde yarar var.

Uygur lokantalarının bir diğer değişik özelliği  yemek esnasında son derece alıcı ve şık uygur kıyafetleri giyen genç bir kızın 15-20 dakika ara ile muhtemelen uygur müziği eşliğinde kıvrak dans gösterisinde bulunmasıdır. Masalarda yemek yemekte olan müşterilerden isteyenler de seviyeli bir biçimde bu dansa iştirak ediyor.

Bütün bunların sonunda karnınız iyice dolup mekandan ayrılma vakti geldiğinde sıra hesap ödemeye geliyor. Bu konuda bundan sonra benim favorim Uygur lokantaları diyebilirim. En son üç kişi için 170-180 RBM –ki bu türk parası ile 50-60 liranın karşılığdır- ödediğimizde artık McDonalds’ların hakimiyetine de son verme sırası geldi diye düşünmeye başladım 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *