ŞANGAY GÜNLERİ / FAKE MARKETLERDE ALIŞVERİŞ

Şangay’a gelen herkesin uğramadan geçemeyeceği yerlerin başında fake marketler geliyor. Fake marketler deyince aklınıza kapısında “Fake market”yazan alışveriş merkezleri gelmesin sakın. Bu isimlendirme elektroniğinden giyimine, bijuterisinden gıdaya aklınıza gelen her şeyin özgün ve aynı zamanda da tüm dünya markalarının çeşitli kalitelerde taklitlerinin satıldığı yerleri anlatmak için yapılmıştır daha çokçası.  Yani bizimTahtakale ya da Mahmutpaşa usulu alışveriş tarzına yakın bir anlayışı çağrıştırmaktadır.

ŞANGAY GÜNLERİ  /  FAKE MARKETLERDE ALIŞVERİŞ

Bu marketlerden alışveriş yaparken son derece dikkatli olmakta yarar var. Öncelikle beğendiğiniz veya satın almak istediğiz herhangi bir malın fiyatını öğrenmekle işe başlayacaksınız. Bunun içinde evrensel işareti olan elinizin başparmağı ve işaret parmağının sürtülmesi ile yapılan “kaç para ?” işaretini  anlamayan yoktur. Bunun üzerine çoğunluğu genç delikanlı ve kızlardan oluşan satış elemanı eline aldığı hesap makinesine yazdığı sayıyı hemen size uzatmakla kalmayıp makineyi adeta elinize tutuşturur. Siz bu rakamı ya da çok az bir indirimi kabul ederseniz onlar büyük piyangoyu yakalamış demektir.

ŞANGAY GÜNLERİ  /  FAKE MARKETLERDE ALIŞVERİŞ

Yok eğer buralardan daha önce alışveriş yapmış ya da birilerinden buraların tarz ve yöntemleri konusunda bilgi almış iseniz size uzatılan hesap makinesine yazılan fiyatın çok altında belki de üçte birin de altında bir miktarı yazmanızın hiçbir sakıncası yoktur. Tabi sizin yazdığınız rakamı okuyan satıcı önce yüzünü karartacak,muhtemelen hesap makinesini elinizden alırken kendi dilince biraz küfürlü, biraz da”sizin hiç emeğe saygınız yok mu bu hiç teklif edilecek miktar mı?” anlamına gelen sözler söyleyecektir. Bu durumda siz “yoksa ayıp mı ettim” gibi düşünüp suçluluk duygusu yaşamaya başlayarak onun rakamına yaklaşmaya başladığınızda yine oltaya düştünüz demektir. Aksine umursamaz da dükkanı terketmeye doğru yöneldiğinizde eleman peşinizden gelerek yazılan fiyatı revize etmeye başlayacaktır. Bu siz diğer dükkanlara doğru gidip neredeyse girdiğiniz dükkanın yerini unutmaya başladığınızda dahi bu amansız takip devam edecek devam edecektir.

ŞANGAY GÜNLERİ  /  FAKE MARKETLERDE ALIŞVERİŞ

Sizin direncinizle satıcının ısrarı arasındaki rekabet böyle devam ederken muhtemelen sonunda “Hadi madem kurtarmaz ama verelim” anlamına gelecek bir işaretle siz tekrar dükkana davet edileceksiniz. Kararlığınızın karşılığını almış bir kişinin gururu ile aldığınız eşyayı çantanıza yerleştirirken “Acaba yazdığım rakamı daha aşağılarda tutsaydım alamaz mıydım?” kaygısı da peşinizi bırakmayacaktır.

ŞANGAY GÜNLERİ  /  FAKE MARKETLERDE ALIŞVERİŞ

Bu bakımdan birçok alışveriş merkezi için belirttiğim maksimim ve minimum fiatları belirtirken buralar için aynı şeyi yazmaya cesaret edemiyorum. Malın fiyatını satıcının yeteneği ile, alıcının kararlılığının buluştuğu nokta olarak da tanımlayabiliriz. Bu bakımdan bedavadan pahalı alınan herşeyde aldanma ihtimaliniz olabilir diyerek bu bahsi kapatmakta yarar var diye düşünüyorum.

ŞANGAY GÜNLERİ  /  FAKE MARKETLERDE ALIŞVERİŞ

Tabi bu gözlem ve tespitlerin her, yer ya da her alışveriş merkezi için geçerli olmadığının da bilinmesi gerekir. Etiket fiyatı üzerinden en ufak bir indirimin yapılmasının söz konusu olmadığı belli markalara ait birçok alışveriş merkezini bu değerlendirmenin dışında tutmak gerektiği kanaatindeyim.

One thought to “ŞANGAY GÜNLERİ / FAKE MARKETLERDE ALIŞVERİŞ”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *