ŞANGAY GÜNLERİ / YU YUAN GARDEN ZAMANI

Şangay’da eğer  konaklama süreniz uygunsa görmenizi  önerebileceğim yerlerden birisi de YuYuan Garden mekanıdır. Buraya ulaşmak için 10 no’lu metro hattına bir şekide ulaşıp YuYuan Garden istasyonunda indikten sonra çok kısa bir yürümeniz yeterli. Yürümeyi çok seven birisi iseniz –ki biz öyle yaptık- Nanjing Road üzerinden nehre ulaştıktan sonra güney istikametine doğru Bund kıyısınca hem nehri hem de etraftaki muhteşem görüntüleri seyrederek de yürüyüşünüzü biraz daha uzattıktan sonra da buraya ulaşabilirsiniz.. Ama “ben hiç yorulmadan ve en seri biçimde ulaşmalıyım” derseniz bir taksiye atlayıp gideceğiniz yeri –şayet çince söyleyemiyorsanız-haritadan gösterip kestirmeden de gelebilirsiniz.

Önerdiğimiz yere geldiğinizde önce sizi geleneksel Çin mimarisine göre oluşturulmuş iş ve alışveriş mekanlarını göreceksiniz. Giyiminden elektroniğine, fast food’undan bijuterisine herşeyin bulunduğu bu irili ufaklı yerler de size ilginç gelecektir. Ancak  alışverişte daha önce yaptığımız öneri ve tavsiyelerin (pazarlık mevzuu) burada da geçerli olduğunu unutmayın derim.

Asıl görmeniz gereken yer ola YuYuan Gardene, yani müze haline getirilmiş YuYuan Bahçeleri’ne geldiğinizde öncelikle kişi başı 40 RMB ödeyerek giriş biletini almanız gerekiyor. Sonrasında içeriye girdiğinizde adeta kendinizi bir labirentin içinde hissedebilirsiniz. Bu yüzden belki birkaç kez gördüğünüz yerler olduğu gibi görmediğiniz yerler de kalabilir.

Burası Çin bahçe mimarisinin harika örneklerinden biridir. Ming hanedanından Jiajing zamanında  üst düzey bir devlet yöneticisi olan Panyu Duan’ın özel bahçesi olarak yapılmış olan bu alan 20 hektar büyüklüğünde olup devlet koruması altında tutulmaktadır. Burada birçok önemli mimari yapı ile birlikte değeli taş ve madenden oluşturulan eserleri beğenerek seyredeceksiniz. Bahçe içinde  değerli kültürel eser ve kalıntılar vardır. Bunlar Çin sanat geleneğinin en güzel örneklerini temsil etmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *