ŞANGAY GÜNLERİ / TELEVİZYON KULESİ

Şangay’daki bir günümüzü de Bund’un karşı kıyısında (Pudong tarafı, Lujıazuı metro istasyonu) Huangpu nehrinin kenarındaki, geceleri ayrı, gündüzleri ayrı bir biblo güzelliğindeki Şangay’ın ünlü televizyon kulesini (Oriental Pearl TV Tower) ziyarete ayırdık. 468 metre yüksekliği ile Asyanın birinci dünyanın üçüncü büyük kulesi olan bu yapı statik, teknik ve estetiğin ahenkli bir buluşması adeta. 90-263-350 metrelik kademeli ziyaret alanları bulunan kuleye çıkmak iseyen ziyaretçiler çıkacakları bölümlere ve görecekleri yerlere göre farklı ücretler ödemek zorundalar. Her bir bölüme asansörle çıkarken görevli bir genç kız bölümler ile ilgili Çince ve İngilizce açıklamalarda bulunuyor. Biz 150 RBM’lik tarifeyi kullanarak 350 metrelik en üst noktaya kadar çıktık. Burada büyük bir küre şeklindeki bölümden şehrin tamamının görme imkanı buluyorsonuz. Yine bu bölümün üst katındaki döner lokantada yemek yerseniz sizin dönmenize gerek kalmadan aynı görselliği yine yaşamanız mümkün.

Buradan 263 metrelik bölüme indiğinizde burası yukarıya döre daha geniş bir gezinti imkanı sağlıyor sizlere. Bu bölümün en ilginç kısmını bir alt kata indiğinizde (259 metre) görüyorsunuz. Gezinti mekanının tabanının camdan oluşu üzerine bir ürperti yaşayabilirsiniz. Nuray bu cam zemin üzerinde yürümeye cesaret edemedi. Bir çok kişinin adeta yaya kaldırımında yürür gibi gezinmesine rağmen ben sadece resim çekmek için birazcık da korkarak cam zemin üzerinde durabildim. Bu heyecanlı  dakikalardan sonra 90 metredeki bölüme geçtik .Burada da bazı oyun ve eğlence alanları ile birlikte küçük bir uzay müzesisinin yer aldığını gördük. Bu bölümde  biraz nazlanarak, biraz da korkarak  oğlumla birlikte bindigim roller coaster ismli araç  karanlık  bir dehlizde korkunç sürat ve dönüşleri ile bize adrenalin yüklü dakikalar yaşattı.

Nihayet kulenin zeminine gelip çıkışa yöneldiğimizde aldığımız  giriş biletinin bu bölümde bulunan  Şangay Tarih Müzesinin (Shanghai History Museum) ziyaretini de kapsadığını öğrenince burayı da atlamak istemedik.  10bin metrekarelik bir alanda yerleşmiş olan müzede Şangay’ın geçmişten bu güne ticaret, tarım çiftçilik, insaat, gemicilik,eğlence, basın-yayın, sanat gibi tüm ekonomik ve sosyal alanlardaki gelişimi multi medya teknolojisi ile sunuluyor. Burada ziyaretçiler bir yerde etkileyici bir zaman yolculuğuna çıkarılıyor. Müzede 1000’in üzerinde kültürel hatıra ile 100’den fazla figürü izlerken ayaklarınız günün yorgunluğunu taşıyor ola da yüreğiniz mutlu bir şekilde bu mekanı terkedecektir.

3 Thoughts to “ŞANGAY GÜNLERİ / TELEVİZYON KULESİ

  1. harika resimler,çok güzel çıkmışsınız.sayenizde bizde biraz faydalanıyoruz tşkler…herkese slm iyi tatiller…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *