ŞANGAY GÜNLERİ / TEKSTİL FUARI

Şangayda 29-31 Ağustos tarihlerinde tekstil fuarı açılacağını öğrenince oğlumun da önerisi ile görmek istedik. Fuar alanına ulaşmak yavaş yavaş Şangay metrosu ile seyahat etmeyi de öğrendiğiniz için çok zor olmadı. Gerçekten son derece geniş bir alanda akıllara zarar diyebileceğimiz boyutta hazırlanan fuar alanının sadece bir kısmında kurulmuştu tekstil fuarı. Dünyanın birçok ülkesinin yüzlerce firmasının tekstil ürünlerini tanıtmak, olabildiğince dünya pazarından pay kapmak adına en kaliteliyi, en guzeli, en uygunu üretme ve pazarlama yarışı içinde olduklarını görünce dünyanın küçük bir kasaba olduğuna kanaat getirdim.

Bu fuara Türkiyeden de katılım olacağını öğrenince daha bir istek ve merakla görmeyi istemiştik. Ülkemizden de 50ye yakın firma fuar salonlarında kendilerine ayrılan bölümde ürünlerini dünyaya tanıtıyorlar, hatta dünya ile yarışıyorlardı. Binlerce kilometre uzakta insanın kendi ülkesinin ismini görmesi ve kendi dilinin konuşulmasına tanık olması yüreğini bir hoş yapıyor. Türk İhracatçılar Birliği’nin organizasyonu ile gerçekleştirildiğini öğrendiğimiz etkinliği izlerken gerçekten gururlandım. Fuarın ülkemiz firmalarına ayrılan kısmının bir bölümünde Türk misafirperliğinin örneklerinin yaşatıldığına tanık olmak da sevindirici idi. Gerek orada rasladığımız Merve hanım, gerekse daha sonra dönüşte rasladığımız Yasemin hanım ile yaptığımız kısa sohbetlerde ortak dostlar, dostluklar konuşuldu. Bütün bu sıcak sohbetin ister istemez kısa sürmesi içimizde burukluk yaratırken diğer yandan dünyanın ne kadar küçük olduğuna şaşırmaya devam ettik.

Fuar dönüşü eve dönmek için metro istasyonu yolundaki üst geçitten geçerken bir Çinli çoçuğun  değişik ve minikçe bir uçurtma uçurduğunu gördüm. Benim oldum olası böyle şeyler hep ilgimi çekmiştir. Laf olsun diye –tabi işaretle- fiyatını sordum. Hemen cep telefonuna 30 sayısını yazdı. Ben oralı olmadım ama peşime takıldı va iki tanesini 30 a vereceğini işaret etti. Ben biraz da ondan kurtulmak için yine el ve parmaklarımı kullanarak 2 tanesine 10 vereceğimi söyledim. Tabi tahmin edileceği gibi üzerimde kaldı. Bu arada yazılan bu sayıların RMB (Yuan) olduğunu hatırlatmalıyım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *