ŞANGAY GÜNLERİ / ŞANGAY HAYVANAT BAHÇESİ

Her geçen gün Şangay’a biraz daha alışırken, harita kullanma ve dilediğimiz yere gitme konusunda kendimizi çok daha başarılı görmeye başladık. Bu güvenle de 2 nolu metro hattından East Nanjing Road istasyonunda 10 nolu metroya aktarma yaparak yaklaşık yarım saatlik bir yolculuktan sonra Şangay Hayvanat Bahçesine ulaşmamız hiç de zor olmadı.

40 RMB giriş ücreti ödedikten sonra hemen sağ taraftan itibaren su da yaşayan canlıların bulunduğu bölümden ziyaretimize başladık. Daha sonra biraz yönlendirme levhalarına göre biraz da kafamıza göre takılarak diğer bölümleri gezdik. Üç saatten fazla süren buradaki mevcudiyetimiz sırasında sayısız hayvan türünü normale en yakın olarak düzenlenmiş olan doğal ortamında izleme fırsatı bulduk.

Daha önce ziyaret ettiğimiz Pekin Hayvanat Bahçesinde de benzer tür canlılar ve yaşam ortamı olmasına rağmen benim favorim Şangay Hayvanat Bahçesi oldu. Bence bu ortamda ziyaretçilerde yaşamlarını sürdüren hayvanlarda kendilerini daha mutlu ve özgür hissediyordur diye düşünüyorum. Özellikle vahşi hayvanlar Pekinde demir parmaklıklar arkasında tam bir mahkum gibi tutuluyorken burada tamamen özgür olmasa da kendilerine en az sınırlandırılmış doğal ortamların yaratılmış olduğunu gördük.

Ayrıca  hayvanat bahçesi envanterinde olmayan kuşlarında kayıtdışı olarak türdaşlarını ziyarete gelerek ortamı daha da renklendirdiğini söyleyebiliriz. Şangay’ın en büyük ekolojik bahçelerinden olan bu mekanda 600 ü Çin menşeyli (çin kaplan,panda v.b) olmak üzere toplam 6000 den fazla hayvanın yaşadığı, ayrıca 100.000 metrekareden büyük olan bu mekanda 600 den fazla türde 100.000 ağacın da olduğu belirtiliyor.

3 Thoughts to “ŞANGAY GÜNLERİ / ŞANGAY HAYVANAT BAHÇESİ

  1. Çok güzel bir hayvanat bahçesi.O sevimli uykucu pandaları hep hatırlıyacağım…

  2. Bu güzel gezi notlarını okudukça şöyle düşünüyorum: 17. Yüzyılda yaşamış Evliya Çelebi,gezdiği-gördüğü yerleri “Seyahatnamede” anlatmıştı. Günümüzde bile bu yazılar tarihçilere kaynaklık ediyor.Çelebi’den 400 yıl sonra çağdaş bir Evliya Çelebi doğdu.Necmi Mola’nın bu gezi notları bakalım ne zaman edebiyat çevrelerinin dikkatini çekecek. Kimbilir belki de 21.yüzyılın Evliya Çelebisi de Tekirdağ’lı Necmi Mola’ydı diyecekler. Bu güzel anlatımlar için kutluyorum.. Daha nice yazılar görmek dleğiyle. Yavuz Yalçın

  3. Yavuz bey arkadaşımın takdir ve beğenilerinin benim için çok önemli olduğunu açıkça belirtmeliyim. Ben sadece fırsatların bize sağladığı yaşamsal ortamlardaki izlenimlerimizi dilim döndüğünce ifade etmeye çalışıyorum.Tabi ki okurlarımızın her türlü değerlendirmesi de beni hem mutlu ediyor hem de cesaretlendiriyor. Sağ olun…Var olun….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *