BİRAZ DA KİTAP / KONFÜÇYÜS

Bundan önce bahsettiğim “İyi Hissetmek” kitabını okurken eşim de bu yazımda bahsedeceğim (Konfüçyüs- Nereye Giderseniz Gidin Ama Tüm Kalbinizle Gidin) kitabı okuyordu. Beğendiğini ve okumam için de tavsiye ettiğini söylemişti. Blog’da yer verme konusundaki tercihi de bana bırakmıştı. İlk bakışta 11×18 sayfa ebadında ve 80 sayfadan ibaret olan adeta broşür ve katalog gibi görünen bu esere kitaptan çok kitapçık demek daha uygun belki de. Fakat okuduğumda çok duyulmuş bir isim olan Konfüçyüs’ün bazı temel konulardaki görüşlerinin çok güzel özetlendiği değerli bir el kitabı ile tanıştığımı memnuniyetle belirtebilirim.

Büyük Çin bilgesi filozof, yönetici Konfüçyüs Çin’in Şantung (Shandong) eyaletinde doğdu. Felsefesinin esası insandır. Konfüçyüs yeni bir din ortaya koymadığı halde “Şeyh uçmaz müritler uçurur” yaklaşımından hareketle onun adına mabetler inşa edilmiştir. Konfüçyüsçülük Çin, Tayland, Tayvan, Vietnam, Kore, Japonya ve Hindistan’da geniş taraftar kitlesine sahiptir. Dünyada ise 700 milyon taraftarı olduğu tahmin edilmektedir.

Kitapçıkta Konfüçyüs ve mutluluk, Konfüçyüs anlayışında ahlak ve Jen, Konfüçyüs ve devlet yönetimi, Konfüçyüs ve din, Konfüçyüs ve iyi insan, Konfüçyüs ve bilgi, Konfüçyüs ve sanat, Konfüçyüs ve sağlıklı yaşam kuralları, Konfüçyüs ve eğitim, Konfüçyüs ve aile başlıkları altında bilge kişi görüşlerini açıklamaktadır. Her biri altın değerinde olup bugün dahi geçerliliğini koruyan bu görüşlerden bazılarını sizler için aşağıda sıraladım. Umarım ilginizi çeker.

*Mutluluk dış dünyanızdan beslenen ve iç dünyanızla temas etmenizi bekleyen bir yerde gizlidir.

*Güçlü olan zayıf yanını herkesten iyi bilendir; daha güçlü olan ise zayıf yanına hükmedebilendir.

*İnsanların umutlarıyla oynama, belki sahip oldukları tek şey odur.

*Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil.

*Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri varsa o yerde güneş batıyor demektir.

*Yönetici kişi etrafında sadece kendi sözlerini tekrarlayan kişileri değil, yanlışlarını da söyleyebilecek işinin ehli yardımcıları seçmelidir. Devleti yerle bir etmek için yöneticinin hatasının söylenmediği bir düzen yeter.

*Aynı anda iki tavşanı kovalayan, bir tane bile yakalayamaz.

*Kuyunun dibinde yaşayanlar, gökyüzünü kuyunun ağzı kadar görürler.

*Sabır hiçbir şey yapmadan beklemek değil, üzerine düşeni yaptıktan sonra girilen bekleme sürecine verilen isimdir.

*İnsanları geçimsiz yapan sevgisizliktir. Birbirine düşman eden iletişimsizliktir. Güzellikten yana ne varsa yok eden ilgisizliktir.

*Hiçbir şey eyleme geçen cahillik kadar korkunç olamaz.

*Soru soran adam bir dakikalığına aptaldır. Soru sormayan adam ise yaşam boyu aptaldır.

*Gösteriş bir insanın kültürel zayıflığını yansıtma halidir.

*İnsanoğlu para kazanmak için sağlığını verir. Sonra da sıhhatini kazanmak için parasını verir.

*Hiçbir şey karanlık bir odada siyah bir kedi aramak kadar zor değildir. Hele odada siyah bir kedi yoksa.

*En büyük zaferimiz hiç düşmemek değil, her düştüğümüzde kalkabilmektir.

*Arkadaşlarınızı tanımak için başarı ve üzüntüden geçmek gerekir. Başarıda arkadaşlarının sayısını, üzüntüde ise kalitesini öğrenirsiniz

*Sizdeki üç şeyi görebilen insanlara güvenin: Gülüşünüzün ardındaki kederi. Öfkenizin ardındaki sevgiyi. Sessizliğinizin ardındaki nedeni.

Tagged: Tags

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *