HONG KONG GÜNLERİ 3 / EJDERHA YILI

Gerek Çin ve gerekse artık onun bir parçası olan Hong Kong bilim, teknoloji, ekonomi, alt yapı gibi konularda dünyanın önde gelenlerinden olmalarına rağmen geleneksel yanlarının da ağır bastığını söyleyebilirim. Hatta dahası, bazı alanlarda bizlerin hurafe ya da batıl itikat diyebileceğimiz uygulamalara bile rastlanıyor. Bunlardan biri de bizdeki 13 sayısına benzer biçimde 4 rakamının uğursuzluğuna inanmak. Öyle ki bazı durumlarda bu rakam ve içinde bulunduğu sayılar yok hükmünde oluyor. Mesela kaldığımız apartmanda daireye çıkmak için kullandığımız asansörün düğmesinde sayılar arasında 4’ü göremedim, ışıklı ekranda katlara çıkışı izlerken üçten beşe atlayıverdi. Bir de burada daire numaraları bizde olduğu gibi bir sıralaması yok, daireler katlara göre detaylandırılmış. Diyelim 8. Katta 4 daire var ise, daireler 8A, 8B, 8C, 8D şeklinde adlandırılmış.

Burada dikkatimi çeken bir başka bir şey de bazı yerlerde- sanıyorum Kennedy Town ve Repulse Bay idi- yükselen devasa gökdelenlerin orta yerlerinde oldukça büyük delikler vardı. Yapıdaki daire sayısını da epey azaltan bu duruma bir anlam verememiştim. Araştırdığımda öğrendim ki bu Çin’de beş bin yıllık bir geçmişi olan Feng Şui öğretisine dayanıyormuş. Feng Şui bir din ya da tarikattan ziyade içinde coğrafya, matematik, felsefe, estetik gibi unsurları barındıran bir öğreti diyebileceğimiz bu anlayış ve nihayetinde insanların daha mutlu, daha sağlıklı ve dengeli hayat sürmesini hedefliyor. İşte kısaca açıklamasını yaptığımız bu inanca göre, gökdelenlerdeki ejderha kapıları dediğimiz bu devasa deliklerden ejderhaların dağlardan okyanusa doğru her gün uçarak pozitif enerjinin binaya akmasını sağlıyor. Bize tuhaf gelse de saygı duymak lazım.

Çin’de ve tabii Hong Kong’da miladi takvime göre dünya ölçeğinde yapılan yılbaşı şenliklerinin yanında, kendi geleneksel takvimlerine uygun olarak kutlamalar da yapılıyor. Bu yıl şubat ayı içinde kutlanan yeni yıl EJDERHA YILI olarak adlandırılmış, efsaneye göre önemli kabul ettikleri 12 hayvan (At, fare, ejderha, …) sırası ile yeni yıla adını veriyor ve böylelikle 12’şer yıllık periyotlar halinde bu durum devam ediyor, Bizdeki burçlara benzer şekilde doğduğu yıllara göre gelecekleri ve yaşantıları ile ilgili yorumlar yapılıyor.

Ma Wan’da da Çin yeni yılı olan Ejderha yılına önemli hazırlıklar yapıldı. Kırmızı rengin ağır bastığı süslemeler, ışıklandırmalarla birlikte rengarenk çiçeklerle konutlar ortak alanlar süslendi. Üzerinde ceviz büyüklüğünde mandalinaların bulunduğu saksılar bu süslemelerin en önemli aksesuarıydı. Torunumun devam ettiği ana okulunda bile ejderha maketini sınıfça dramatize ettiler. Ma Wan adasının sosyal etkinliklerinin yapıldığı meydanda son derece görkemli ve gürültülü Ejderha dansı gösterisi yapıldı. Daha sonra bu kortej bizlerde ramazan davulcusun olduğu gibi sitelerin kapılarına giderek gösterilerini sürdürdü ve sakinler de kendilerine bahşiş (kırmızı zarf içerisinde) verdiler.

Bizdeki bayramlarda olduğu gibi Çin yeni yılında da insanlar birbirlerine hediyeler armağanlar alıyor. Harçlık ya da bahşiş dediğimiz nakit vermek de çok yaygın. Ancak bunun da kendine özgü bir ritüeli var. Genelde Aile büyükleri çocuklara, Apartmanda oturanlar apartman çalışanlarına, Patronlar çalıştırdığı elemanlarına, yani hizmet alanlar hizmet verenlere yeni yılda harçlık ya da bahşiş veriyor. Tabi bu paranın banknot ve miktar olarak gösterilmeden bir zarf içinde verilmesi gerekiyor. Bunun için kırmızı rengin ağır bastığı özel zarflar var. O hafta birçok kişi bizim düğünlerde gelin arabasının şoföründe olduğu gibi içinde para dolu zarflar taşıyor. Bu paranın sunumu da çok önemli. Kırmızı zarfı takdim eden kişi mutlaka zarfı iki eliyle tutarak muhatabına uzatıyor. Zarfı alan da yine iki eliyle alıyor ve hafifçe eğilerek iki elini birleştirip başını öne eğip teşekkür ederek kendilerine özgü selam ve saygısını sunuyor.

Nerede olursanız olun, adını ne koyarsanız koyun yıllar böyle akıp gidiyor. Önemli olan insanların adına ömür dedikleri zaman dilimini mutlu ve sağlıklı geçirmeleri. İnşallah 2024 yılı da Ejderha yılı da tüm insanlığa sağlık ve mutluluk getirir.

Tagged: Tags

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *