ŞANGAY GÜNLERİ / BUND’DA BİR GECE VAKTİ

Bir çok kentte olduğu gibi Şangay’ında gece hayatının ve görüntüsünün çok farklı olduğunu duymuştuk. Çocuklarımız bize bu görüntüyü yaşatmak için Bund denilen yöreyi seçtiler. Hakikaten “Gece bir başka güzel oluyor Şangay’ın hali” dedirtecek türden görüntü ziyafeti yaşadık.

Renk ve ışıltı buluşmasını bu kadar ahenk içinde gerçekleştirmek son derece profesyonel bir tasarımcılık ve teknik altyapı gerektiriyor sanırım. Şangayı ortadan ikiye bölen Huangpu nehrinden bir kuğu gibi süzülen rengarenk ışıklarla süslenmiş vapurlar ortama ayrı bir güzellik kazandırıyor.

Nehrin her iki yakasında sıralanmış her birinin ayrı bir güzelliği ve hikayesi olan muhteşem yapılarda ışıl ışıl bu güzelliğin bir parçası olma keyfini bize doya doya yaşattı. Belki de burada Şangay’ın en uzun, en yüksek, en büyük gibi “en”lerinin yarışına tanık oluyorsunuz bir yerde.

Nehir boyunca yine yürüyüşümüzü The Cool Docks’a kaar sürdürdükten sonra Şangay’ın bu müstesna mekanını da tanıma şnsını yakaladık. Sonuç olarak bu güzellikler anlatılmaz yaşanır diyerek yazımı sonlandırıyorum.

2 Thoughts to “ŞANGAY GÜNLERİ / BUND’DA BİR GECE VAKTİ

  1. merhaba yazılarınız çok hoşuma gitti onun için yazmak istedim. aralık ayındaki bir kongre için sangaya geleceğiz. bize nasıl önerileriniz olurdu. neler yapılır? ne yenip içilir? yanımızda ne getirmeli? nerede kalmalı?

  2. Öncelikle teşekkür ederim..
    Ben 1 aylığına Şangayda, oğlumun yanında misafir olarak kalıyorum, izlenimlerim henüz 10 günle sınırlıdır..
    Size 2-3 yıldır burada olan oğlumun Şangay Rehberi adlı sitesini öneririm 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *