“ADA” BİR YAŞINDA

Bundan yaklaşık bir yıl kadar önce, yani takvimlerin 2018 yılının Temmuz ayının 26’sını gösterdiği günde bize tarifsiz mutluluk yaşatan torunumuz, yani sevgili ADA’mız dünyaya gelmişti. Biz de bu mutluluğa Hong Kong’da tanıklık etmiştik. Aradan geçen zaman içinde kendisini kısa bir süreliğine görmek mümkün olsa bile onun büyümesini daha çok görüntülü görüşmelerle izleyebildik. Her geçen gün gülüşünü, öpücükler göndermesini, sevincini belirtmek için el çırpmasını izledikçe hem mest oluyor, bir taraftan da kendisini bizzat sevmek için İstanbul’a gelecekleri günü iple çekiyorduk.

Nihayet 20 Temmuz 2019 sabahı vuslat gerçekleşti. Beraberlerinde ADA’mızın bakıcısı Angie ile beraber, oğlumuz Dinçer’in baldız ve kayınvalidelerinin Okmeydanı’ndaki  evlerinde konuşlandılar. Çocuklarımızı da çok özlemiştik ama doğrusu torun sevgisi ve özlemi bir başka oluyor. Bunu ancak yaşamak lazım derim. Sevgili Ada’mızın sevimliliğini, şirinliğini anlatacak kelime bulmakta zorlanıyorum. Baba, anne gibi ilk kelimeleri söylemesi, elleri ile çeşitli hareketler yapması, istemediği ve istediği şeyleri çığlıkla  ağlama arası çıkardığı sesle ifade etmesi dikkatimizden hiç kaçmadı. Her bir davranışını ve gelişim işaretini merak, sevgi ve hayranlıkla izledik.

İlk doğum gününü de Selim Bey ve Meziyet Hanımın (ADA’nın annesi Sevgili Mügenin anne ve babası) Okmeydanı’ndaki evlerinde kutladık. Bu mahalledeki apartmanlaşmaya direnen belki de tek bahçeli müstakil ev diyebileceğimiz yapı gerçekten doğum günü için çok uygun bir ortam oluşturmuştu. Bu mutlu günün en fazla yorulanı da ADA’mızın teyzesi Tuğçe idi sanırım. Balonundan süslemesine, pastasından meşrubatına yaptıkları bu gayretler için Tuğçe, eşi Berkan bey, nazik ev sahipliği yaptıkları için de Selim Bey ve Meziyet Hanım çok büyük bir teşekkürü hak ediyor diye düşünüyorum.

Bütün bu cümbüş içinde Sevgili ADA biraz şaşkın, biraz meraklı bakışlarla ve ilgi odağı olmuş olmanın da farkında olarak etrafa gülücükler saçıyordu. Gösterdiği bütün hünerleri ile sevimliliğine sevimlilik katarken her birimizin dilinden maşallah sözcüğü eksik olmuyordu. Sevgili ADA adeta her birimizin yaşam enerjisi haline olmayı bu gün de başarmıştı.

İyi ki varsın, iyi ki doğmuşsun güzel ADA. Allah nice yaş günlerini sevdiklerinle ve seni sevenlerle sağlık ve mutluluk içinde kutlamayı nasip etsin. Seni çok seviyoruz ve çok çok öpüyoruz.

2 Thoughts to ““ADA” BİR YAŞINDA

  1. Merhaba Necmi Amca, üniversite sınavına girdim bu sene, zaten fazla olan sınav stresi salgınla daha da artmıştı ama sınav sonucunun açıklanmasına günler kala stres yerini heyecana bıraktı. Güzel bir dereceyle güzel bir tıp fakültesine yerleşmek, annemi babamı benim bugünlere gelmemi sağlayan tüm kıymetli öğretmenlerimi gururlandırmak; daimi bir şekilde okuyan öğrenen kendini geliştiren ve tüm hastaları için elinden geleni ardına koymayan başarılı bir hekim olmak istiyorum. Sınav için ders çalışmanın vakit geçirmek için bir seçenek olmaktan çıktığı bu sınav sonrası dönemde vaktimi bol bol okuyarak geçirmeyi tercih ediyorum ve sizin yaşanmışlık dolu yazılarınız da okumaktan en keyif aldığım şeylerden. Yetiştirdiğiniz evlatlarla gurur duyuyor olmalısınız Gençer abi de Dinçer abi de çok güzel yerlere gelmişler, hikayeleri çok güzel. Başarılı kariyeriniz ve vatanımıza en dürüst ve güzel hizmetiniz için teşekkür ederim, tıpkı sizin gibi görevimden ayrılırken arkamda cevabını veremeyeceğim hiçbir soru bırakmamak, geriye döndüğümde yüzümü kızartacak hiçbir şeye mahal vermeden çalışmak ve çabalamak istiyorum. İnsan hangi alanın emekçisi olursa olsun tek gayesi işini dürüstçe ve düzgünce yapmak olmalıdır diye düşünüyorum. Yeryüzündeki güzelliklerin sizin gibi büyüklerimiz, siz büyüklerimizin yetiştirdiği pırıl pırıl evlatlar ve hatta onların evlatları tarafından sürdürülüyor olduğunu görmek okumak, yazmak, gezmek ve görmek için büyük bir ilham oluşturuyor. Size ve tüm ailenize, sevdiklerinize sağlık mutluluk ve huzur diliyorum, güzel şiirlerinizi ve güzel anılarınızı bizlerle paylaştığınız için size çok teşekkür ediyorum. Torununuz Ada’nın yaş günü her ne kadar bundan üç gün sonra olsa da ben peşin peşin kutluyorum belki ayrısınızdır bu sene yaş gününde torununuzdan, malum virüs; Allah nice yıllarınızı beraber etsin huzurla esenlikle. Yaklaşmış olan kurban bayramınızı da tebrik ediyorum, ellerinizden öpüyorum Necmi amca.

  2. Sevgili Eda
    Yazılarımı okuduğunuz ve olumlu değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Ayrıca üniversite eğitimi ve sonrası hayalleriniz,planlarınız beni çok heyecanlandırdı. İnşallah herşey gönlünüzce olur. Özlediğiniz hekimlik mesleğine de kavuşarak kuracağınız mutlu ailede sevdiklerinizle mutlu bir hayat sürersiniz. “Ben babamdan ileri doğacak çocuğumdan geriyim” demiş büyük şair. Umarım gelecek hayatta çocuklarımız,torunlarımız ve sizler de çok daha heyecan verici güzelliklere imza atacaksınız.
    Herşey gönlünce olsun diyor, selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *