ARADA BİR İSTANBUL / ASKERİ MÜZE

Uzun zamandır ara verdiğim “ARADA BİR İSTANBUL”  zincirine bir yazı ekleme fırsatını ancak 2013 Şubatının başında bulabildim. Askeri müzede askerliğini yapmakta olan kayınbiraderimin oğlunu ziyaret ederken müzeyi de gezmiş olduk.. Gerçi 15 yıl kadar önce küçük oğlumla birlikte  bir sınav ertesi bir gezimiz olmuştu bu müzeye. Yıllar sonra bir kitabı yeniden okumak ya da bir dostla yeniden karşılaşmak gibi bir şey oldu bu da.

Sanırım Askeri Müzenin Taksim’e yürüme mesafesinde ve Harbiye Orduevinin yanı başında olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Bu ziyaret sırasında 1899-1905 yılları arasında Büyük Atatürk’ün de eğitim gördüğü Müze  binasının 1841 yılında Harp okulu olarak inşa edildiği ve okulun Ankara’ya taşındığı 1936 senesinde kadar hizmetini burada sürdürdüğü bilgisine ulaştım. Bu tarihten sonra askeri hizmet binası olarak kullanılan bina yapılan restorasyonun arkasından 1985 yılından itibaren askeri müze olarak hizmete sunulmuştur.

 

Müzede düzenlenmiş olan bölümler ziyaret edilirken Tarihteki çeşitli Türk devletlerinin kuruluş öyküleri, yapılan savaşlarla ilgili resimleme çalışmaları, o dönemlerde kullanılan taarruz ve savunma araçları,Türk silahlı kuvvetlerinin dünden bu güne geçirdiği gelişim çizgisi değişik biçimde aktarılmaktadır. Ayrıca tarihsel olaylara ait eşya ve belgelerle de ziyaretçilerin belleklerinde yeni ufukların açılması sağlanmaktadır. Pazartesi ve Salı günü dışında haftanın her günü açık olan müzedeki ziyaret saatinizi 15.00-16.00 arasına denk getirebilirseniz Mehteran bölüğünün konserini de izleme olanağı bulursunuz.

Bu arada müze kantininde neredeyse sembolik denecek fiyatlarla açlığınızı geçiştirme  fırsatınızın olduğunu da hatırlatmalıyım. Biz eşimle birlikte ülkemin hiçbir köşesinde çay/su 15 kuruş, neskafe 25 kuruş,ayran 40 kuruş, ayvalık tostu 190 kuruş şeklindeki tarifeye hiç rastlamadığımız için bu bilgi ile yazımı sonlandıralım istedim.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *