HONG KONG GÜNLERİ 3 / KARNAVAL & HKOW

Çocukluğumuzda senenin belli günlerinde kasabamızda kurulan panayırlarda gördüm onu ilk kez. Daha sonra şehirlerdeki Lunaparklarda daha büyük ve gelişmiş olanlarına rastladım. Bahsettiğim şey çocukluğumuzun vazgeçilmez eğlence araçlarından olan dönme dolap. Harçlıklarımızdan verdiğimiz çok az para ile bu keyfi çok kısa süreliğine de olsa doyasıya yaşardık. Daha sonraki yıllarda dünyanın ve ülkemizin bazı şehirlerinde bu oyuncağın devasa olanlarını gördüm. Yükselen binaların arasındaki kentleri kuşbakışı olarak görme ve burada çekilen fotoğraflarla yaşanmışlıklar kalıcı hale getirmek imkanını vermesi bakımından bulunmaz bir fırsat sağlıyor bu araçlar. Gördüklerim arasında birinci sırayı Londra’daki London Eye (140 metre), ikinci sırayı Antalya’daki Heart of Antalya (90 metre), üçüncü sırayı da Hong Kong’taki Gözlem Çarkı’na (Hong Kong Observation Wheel – HKOW) veriyorum.

Hong Kong Gözlem Çarkı 60 metre yükseklikte olup 2014 yılında yapılan bu aygıt şehrin Central denilen bölgesinde yer alıyor. Üzerinde ziyaretçilerin gözlem yapacağı 42 adet gondol/kabin bulunan bu araca binenler iki tur karşılığı 20HKD ödemektedir. Bu büyük tekerlek Hong Kong’un iklimine ve hava koşullarına uygun olarak inşa edildiğini hemen eklemeliyim. Central’da 9 no’lu iskele ile 10 no’lu iskele arasında tesisin yer aldığı alanda yıl boyunca değişik eğlence ve etkinlikler de düzenlenmektedir. Büyüklüğü itibariyle gördüklerimin gerisinde, bir de Hong Kong’taki olağanüstü yüksek yapıların gölgesinde kalmasını biraz yadırgadığımı söyleyebilirim.

Yukarıda bahsettiğim bu çarkın etrafındaki geniş alana bu yıl Geleneksel Avrupa Karnavalı olarak bilinen AIA karnavalı bir süreliğine (21 Aralık 2023’ten 25 Şubat 2024’e kadar olan 2 aylık süre) kurulmuş. Bizim Hong Kong’ta kaldığımız süre içinde açık olduğu için hem karnavalı hem gözlem çarkını görme fırsatımız oldu. Bulunduğumuz yer olan Ma Wan adasından bir feribotla yanımızda çocuklarımız ve torunlarımız olduğu halde Karnaval alanına geldik.

Geniş bir alana yayılmış olan karnaval yiyecek içecek mekanları, oyunlar, geleneksel atlıkarıncalar, sevimli dev peluş oyuncaklar, müzik performansları, sirk gösterileri, birbirinden güzel aktiviteler özellikle çocukların defalarca gitmek istedikleri yer olarak zihinlerde yer alıyor. Yerel ve uluslararası yiyecekleri tadabileceğiniz bölümler de ihmal edilmemiş. Burada en çok hoşuma giden durum ise o kadar geniş bir alan olmasına rağmen zeminin halı sahalarda olduğu gibi bir madde ile kaplanmış olması. Bu suretle çocuklar güvenli bir ortamda çok daha eğlenebiliyorlar.

Bizim panayırlarımızdan da hatırladığımız teknik ve olasılık olarak her zaman kaybetme şansının yüksek olduğu halkayı objelere geçirme, topu bir kovaya sokma gibi birçok oyun eğlencelerin başka bir yanını oluşturuyor. Şans bu ya bana verilen bu toplardan birini gösterilen deliği geçiriverdim ve kazandığım peluş oyuncağı da torunuma verdim. Malum orada bulunma sebebimiz onlardı.

Tabii ki bütün bunların bir bedeli var. Karnaval alanına giriş ücreti haftanın değişik günlerine ve ziyaretçilerin durumuna (çocuk, yaşlı, engelli vb.) göre değişiyor. Ortalama 140-150HKD civarı. Ama değer mi? Özellikle çocuklar söz konusu olunca gerisi teferruat diyerek fırsatı olanların gitmesi gerekir diye düşünüyorum.

Tagged: Tags

One thought to “HONG KONG GÜNLERİ 3 / KARNAVAL & HKOW”

  1. Yazi ve fotograflar cok guzel Necmi Bey, elinize saglik.

    Ben yurtdisinda bu ve benzeri alanlari ziyaret ettigimde en cok hosuma giden sey tum etkinlik alanda sigara icmenin yasak olmasi oluyor. Malum cocuklar da var ve acik hava dahi olsa kimsenin sigara dumanini etrafindakilere solutma ozgurlugu olmamali.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *