ARADA BİR İSTANBUL / MARMARA FORUM AVM AÇILDI

Veli efendi hipodromunun hemen çapraz karşısına gelen büyük arazi üzerinde bundan birkaç yıl önce hafriyat çalışmaları başladığında ne olacağını hep merak ediyorduk. Günlerce süren bu çalışmalardan sonra  bir ara sanki bir bekleme dönemi yaşandı. Bu sıralarda burada ne olacağına dair bir sürü de söylenti yayılmıştı. Ancak daha sonra hummalı bir inşaat faaliyeti başladığında burada Marmara Forum AVM  açılacağını da öğrenmiş olduk. İnşaat ilerledikçe ortaya çıkan yapı büyüklüğü ile adeta hafızamızın da hayallerimizin de sınırlarını zorlamaya başlamıştı.

Nihayet 31 Mart 2011 tarihinde   bilbordlardaki ilanlarda açılacağını öğrenince geriye sayma işlemi başlamış oldu. Hakikaten bu devasa iş merkezi belirtilen tarihte açıldı. Tabi herkes o gün oraya akın etmiştir umarım. Ben ise bu gibi durumlarda orada yaşanan izdihamı düşünerek böyle yerlere birkaç gün sonra yani el ayak çekilince gitmeyi  tercih ederim. Açılıştan 4-5 gün kadar sonra evimizin hemen yakınında olması sebebiyle  yürüyerek  5-10 dakikalık bir yolculuktan sonra AVM ne ulaştım.

İster yaya gelin, ister araçla gelin girişten içeri adımınız atıp biraz ilerleyip güvenlik kontrolünden de geçince kendinizi giriş  kata gitmek üzere yürüyen bandın başında buluyorsunuz. Diğer katlara yürüyen merdivenle çıkılırken ilk çıkışın bantla olmasını market alışverişi için kullanılan arabalar için olduğunu düşünüyorsunuz. Yürüyen banda binip ilk kata çıktığınızda saydam asansörlerin hemen arkasında katın yarısından fazla bir alanını kaplamış bulunan CarrefourSA Hipermarketi karşınıza çıkıyor. Bunun sağlı, sollu etrafında da mobilyadan beyaz eşyaya, elektronikten, parfümeriye çeşitli iş yerlerinin konuşlandığını görüyorsunuz.

Yürüyen merdivenlerle birinci ve ikinci katlara çıktığınızda bu katlarda daha çok sayıda gezip görülecek ve bütçeniz de elveriyorsa alış veriş yapılacak yer olduğunu fark edeceksiniz. C&A, ZARA, MARK&SPENCER, H&M, gibi küresel pazarda yer alan bir çok isme rastlayacağınız gibi az sayıda da olsa  Boyner, YKM. Faik Sönmez gibi tanıdık yerli markalara da rastlamanız mümkün. Bazı mağazalar her iki katta yerleştikleri için işyeri içinde gezinti yaparken katlar arasıda geçiş yapma imkanınız oluyor.

Bütün alışveriş merkezlerinde olduğu gibi herkesin itibar ettiği  eğlence ve beslenme bölgesinin üçüncü ve en üst katta oluşturulduğunu görebilirsiniz. Dünyada ve ülkemizde yaygın olan fast food zinciri markaların yanında  yerli isim ve lezzetleriyle onlarla aslanlar gibi rekabet eden,lahmacun döner, cağ kebabı,tandır ve cızbız köftecilerimizin bu bölüme ayrı bir renk kattığını fark ediyorsunuz. Faaliyete geçmemiş bölümler arasında bu katta yer alması düşünülen sinema salonlarının henüz hizmete girmediğini de hemen belirtmek isteriz. Bu katta  ayrıca genişçe bir alanın teras olarak oluşturulduğunu görmeniz de mümkün. Tahrip edilen doğaya karşı belki de diyet borcunu ödeme amacı ile de olsa bu alanın yeşillendirilmesine yönelik çalışmaların da sevindirici olduğunu söyleyebiliriz.

Yeni açılan bu mekanın tüm özeliklerini ve güzelliklerini bir sayfalık yazıya sığdırmak elbette ki mümkün değil. Buraya biraz vakit ayırarak bizzat görmenin en uygunu olacağını belirterek yazıyı sonlandırmakta yarar var. Ayrıca gelinecek gün ve saatin iyi seçilmesini de eklemeliyim çünkü bazen trafik içinde geçireceğiniz saatler keyfinizin kaçmasına neden olabilir.

sinema1

Yukarıda Marmara Forum AVM nin bazı bölümlerinin açılmadığını belirtmiştim.Bu gün yani  11 Nisan 2011 tarihinde 16 sinema salonunun açıldığı masajı cep telefonuma gelince ben de üşenmeyip bu haberi görüntülemek için AVM ne gittim.

sinema2

Şimdilik sinema salonlarında henüz film izlemedim.Ama izlemek kısmet olusa salonların iç dünyasını da yansıtmaya çalışacağım. İyi seyirler…

3 Thoughts to “ARADA BİR İSTANBUL / MARMARA FORUM AVM AÇILDI

  1. Şehrin orta yerine yapılan bu kadar büyük alışveriş merkezleri başlangıcından bu yana beni çok rahatsız ediyor.Büyük balık küçük balığı yutar misali öldürdü mahalledeki bakkalları,manavları,kasapları bilumum küçük işletmeleri bu sevimsiz alış veriş merkezleri…
    Ama ben inadına küçük işletmelerden ve semt pazarlarından alış veriş yapmaya devam edeceğim.
    Size de tavsiye ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *