ARADA BİR İSTANBUL / BAKIRKÖY BOTANİK PARKI

Öğrencilik ve mesleki yaşamım dahil ömrümüm hemen hemen yarısının İstanbul’da geçtiğini söyleyebilirim. Bu sürenin otuz yıla yakın kısmı da halen oturduğum Bakırköy İlçesi Osmaniye mahallesinde geçmiştir. Belki içinde sürekli yaşadığımızdan olsa gerek bu süre içinde çevreme baktığımda yerel yönetimin benim gözlerimi kamaştıracak bir etkinliğine tanık olamadığımı söyleyebilirim.. Ta ki geçtiğimiz günlerde evimize yakın bir alanda açılmış olan Bakırköy Botanik Parkını ziyaret edene kadar.

Sözünü ettiğim botanik parkı E 5 olarak bildiğimiz yolun kıyısında, Bakırköy adliyesi ve Cumartesi pazarının kurulduğu   alan içinde yer almaktadır. Yaklaşık 90 dönümlük bir alana yerleşmiş olan parkta çok sayıda tematik bahçe bitkileri, çeşitli aygıtlarla zenginleştirilmiş çocuk oyun alanları, sosyal tesis, 8 metre yüksekten çağlayanın oluşturduğu havuz  içinde 5 adet pegasus atı heykeli, manzara ve seyir terasları ile otopark da bulunmaktadır. Bunların dışında ayrıca çevresinde ahşap iskeleler,  ve içinde yüzen ördekleri ile yaklaşık beş bin metrekarelik doğal göl ile ekolojik yaşamı teşvik etmek ve botanik parkın enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamak amacıyla yerleştirilmiş 3 adet rüzgar türbini de park alanı içinde yer almaktadır. Türkiye’nin endemik bitki türlerinin yanı sıra egzotik bitki türleri, yapraklı ve ibreli ağaç türleri, çalı ve ağaççıkların değişik tür ve alt türleri  parkta ziyarete sunulmaktadır. Eski çağlarda yaşamış dinozor türü hayvanların sesli ve hareketli animasyonları, su ve çamura yönelik oyun etkinlikleri çocukların en çok ilgilendikleri bölümler arasında sayabilirim.

Botanik parkın içindeki sosyal tesisin de son derece  nezih bir ortamda göl manzarası karşısında ziyaretçilerin yeme içme konusunda her türlü ihtiyacı karşılayacak şekilde düzenlenmiş olduğunu da söyleyebilirim. Çayın 2,kahvenin 7 ve kahvaltının da 17 lira olduğu hatırımda kaldı. Bakırköy’de ikamet edenlere belediyece verilen BAKKART sahipleri bu tesisten %30 indirimli de yararlansa fiyatları bizim gibi emekliler için biraz yüksek gibi geldi bana. Tabi buna alternatif olarak burasının yarı fiyatına yararlanabileceğiniz yine parkın içinde botanik büfe bulunduğunu ve bir çok ziyaretçinin buraya daha fazla itibar ettiğini gözlemlediğimi açıklayabilirim.

Bütün eksiklik ve eleştirilere rağmen sonuçta Bakırköy  çok güzel bir yeşil alan kazandı. Giderek yıllar içinde bitkiler büyüdükçe ve çeşitliliği arttıkça park çok daha rağbet görecektir. Hele yine evimizin yakınındaki inşaatı bitmek üzere olan Bakırköy Leyla Gencer kültür ve sanat merkezi de  hizmete girince yerel yönetim için “Nihayet kedi olalı bir değil, birkaç fare tuttu” diyebileceğiz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *