ANTALYA GÜNLERİ / KONYAALTI PLAJI

Antalya’ya ilk gelişimiz bundan 7-8 yıl önce-sanırım 2010 yılında- oldu. O zaman Alanya ilçesini de içine alan gezimizdeki izlenimlerimi Bloğumda  “VE AK DENİZİ GÖRDÜM” başlığı altında yazmıştım. Daha sonraki tarihlerde de çeşitli nedenlerle Antalya’ya geldik. Buraya yaptığımız seyahatlerde Eğitim Enstitüsünden sınıf arkadaşımız-ayrıca sevgili eşim Nuray’ın ev arkadaşı- Ayşe ve eşi Mustafa bizleri misafir etti. Kendilerinin Antalya merkezinde ve Konyaltı plajına yakın olan evlerinden birkaç kez denize de girdik. Hem şehir hayatının rahatlığı ve hem de denize ulaşabilmenin kolaylığı bizim beynimizde “İşte burası tam bize göre,burada yaşanır” düşüncelerinin filizlenmesine yol açtı. Hatta o yıllarda küçük oğlumuz Gençer’in de desteklediği buradan bir ev alma projesinin gerçekleşmesine ramak kalmıştı. Ama kısmet 2017 yılınaymış ki bu defa bu defa şu anda Şangay’da bulunan büyük oğlumuz ve eşi Müğe kızımızın destek, teşvik ve yüreklendirmesi ile Antalya’nın Konya altı ilçesinde küçük bir daire aldık. Konyaltı plajına yürüme mesafesindeki bu evdeki ikametimiz neredeyse bir ayı geçti. Ben bize ilham kaynağı olan bu yöreye vefa borcumuzu ödemek için ilk yazımı da buna ayırdım.

Bildiğim kadarı ile Antalya’nın en  büyük plajlarından biri olan Konyaaltı plajı şehrin batı kısmına düşüyor. Doğu kısmında da Lara plajı olduğunu öğrendim.(İlerde orasını da gördüğümde bir yazı da oradan çıkarırım düşüncesini şimdilik kenarda bırakıyorum.) Yaklaşık 7-8  kilometre kesintisiz bir sahil bandında yer alan plajın her noktasından denize girilebilmesi burada yaşayanlara ve ziyaretçilere çok zevkli fırsatlar sunuyor. Büyük bir bölümü Akdeniz bulvarına paralel yerleşmiş bu plajın mavi bayraklı olduğunu, temizliği ve korunması konusunda son derece titiz davranıldığını eklemeliyim. Belli aralıklarla var olan tuvaletler,soyunma kabinleri ve duş sistemlerinin ücretsiz olarak halkın hizmetine sunulması gerçekten sevindirici. Ayrıca oteller de kendi müşterileri için belli yerler düzenlemiş durumda. Plajın doğu kısmında bulvarın sahilden uzaklaştığı bölümde daha fazla yeşil alan ile buluşan sahilde her biri farklı konsepte çeşitli işletmeler,su sporlarına imkan veren tesisler yer almakta. Zemin özelliği bakımından bu sahile kumsal demek doğru olmaz sanırım. Daha çok iri kumlarla birlikte mercimek, fasulye ,fındık,ceviz büyüklüğündeki yuvarlak beyaz taşların karışımından oluşan bir zemin dersek bilmem anlatmış olabilir miyim. Denize ayağınızı attığınızdan itibaren en fazla 4-5 metre sonra suyun boyunuzu geçtiğini de bilmenizde yarar var. Bazılarına göre bu durum bir avantaj da dezavantaj da kabul edilebilir. Buraya ait söylenecek daha çok şey var. Ama iyisi mi siz yolunuzu bu istikamete çevirin ve bu güzelliği bizzat yaşayın derim ben.

Tabi ziyaretin Temmuz, Ağustos aylarında  olmaması herkesin ortak tavsiyesi. Burada yaşayanlar bu aylarda serinlemek için yaylalardaki mekanları tercih ediyor. Bizim de  bu aylar için planımız Altınoluk istikametine yönelmek .

2 Thoughts to “ANTALYA GÜNLERİ / KONYAALTI PLAJI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *