Denemeler Rotating Header Image

Images tagged "arada-bir-istanbul-askeri-muze"

No Comments

 1. Emin Toprak says:

  250 milyon spermden birsinin egemen oluşu ile başlayan hayatlar, onların olası cinsiyet, yetileri… ve sonraki keşkeleri, pişmanlıkları, coşkuları herkesin ortak noktaları.
  “Gece Yarısı Kütüphanesi” yola çıkarak, kendi keşke ve niçinlerinizle renklendirdiğiniz bu denemeyi zevkle okudum.
  Teşekkürler…

 2. Mukadder Güntürkün says:

  İlgi çekici, düşündürücü bir konu demek ki. Bu kitabı okumam gerek. Teşekkürler Necmi Bey, iyi bir kitabı tanıttığınız için

 3. necmi says:

  Değerlendirmelerin için çok teşekkür ederim Sevgili Leman arkadaş. Yeni tanıtımlarda buluşmak dileği ile….

 4. necmi says:

  Çok sağ ol Sevgili Emin. Karınca kararınca birşeyler yapıyor ve düşündüklerimizi satırlara aktarıyoruz. Beğendiğin ve cesaretlendirdiğin için teşekkürler. Bir sonraki yazıda buluşmak üzere….

 5. necmi says:

  Ben de teşekkür ederim Mukadder Hanım. İnşallah başka yazılarımı ve tanıtımlarımı da beğenerek okursunuz. Selamlar…

 6. Hamit tekkanat says:

  İlginç bir kitap en kısa zamanda alıp okuyacağım Teşekkür ederim iyi akşamlar

 7. Emin Toprak says:

  Halil Cibran: “Din, yaşadığımız hayat ve tüm davranışlarımızdır…” demiş. Sanırım bu sözle, dünyadaki yüzbinlerce farklı yaşam biçimini anlatmak istemiş. Ülkemizde de pek çok yaşam biçimi ve inanç var. O halde, 4-6 yaştaki çocuklara bir “resmî din” ve onun amaçları, ilkelerini, değerlerini kazandıracak bir aşılama yapmak gerek!..
  Tabii ki, konu bu denli mühim olunca kelime sayısı da 2106 olabilir.
  Şimdi sen Nuray arkadaşım birlikte, torunlara “Kuran Kursu” arayınız bakalım.
  Haydi bakalım kolay gelsin…

 8. Tülay K. says:

  Necmi bey kitabi okunacaklar listeme aldım hemen.
  Değerlı bir eğitimci olduğunuzu bilen biri olarak halen eğitici yapıcı çalışmalara devam ediyor olmanızdan dolayı sizi yürekten kutluyorum.

  Yaratıcı öyküler, kitaplar, güzel dostlar eksilmesin dünyanızdan. Sağlıkla, iyilikle kalın

 9. necmi says:

  Katkıların için teşekkür ederim Emin arkadaşım. Ben aslında insanların ne yapmak istediklerinin de pek farkında olduklarını sanmıyorum. Yapılanların çocuklara ne kazandıracağından çok kendilerine ne fayda sağlayacağı konusu ile ilgili insanlar. Torunlara gelince onlar çocuklarımızdan daha fazla özgürlüğü hak ediyor. Bize yapılan yanlışlar, bizim yaptığımız yanlışlar onların yaşamında yer almaz diye düşünüyorum. Selam ve sevgiler kucak dolusu…

 10. Zafer says:

  Merhaba,
  Konuyu detaylı ve doyurucu bir şekilde ele alan bir yazı. Özel olarak açılanların bir çoğunun öğrenci yokluğundan kapandı. Millet,imam hatip okullarından uzaklaşmaya başlayınca bu seçeneği ele aldılar. Artık millete fırlatacakları çayda kalmadı. Kalemine sağlık…

 11. Leman Öztürk says:

  Öncelikle böylesi önemli, hayati bir konuda harcadığın emeğe değmiş arkadaşım, bilgilendirici değerlendirmelerin çok doğru. Kalemine, emeğine sağlık!
  “Din, yaşadığımız hayat ve tüm davranışlarımızdır” ne güzel, ne derli, toplu bir değerlendirme içeriyor bu sözü Halil Cibran’ın; her toplumun yaşam biçimi ve değerleri farklıdır, vicdanımız da yaşam koşullarına, toplumun değerlerine göre oluşuyor, insanlık erdemlerini önemseyen bir eğitimle yetişsin torunlarımız, yeter gayri, baskısız yaşasınlar, gelecek umutlarını besleyecek bir değişimle hayata karışsınlar.

 12. necmi says:

  Yazımla ilgili değerlendirmelerin için teşekkürler Zafer arkadaş. Hayatın olağan akışına, insanın doğal yapısına uygun olmayan yaklaşımların pek işe yaramadığı aşikar. Ama faturası yüksek oluyor. Dilerim bu tecrübelerden ders alınır. Selam ve Sevgiler gönderiyorum.

 13. necmi says:

  Sevgili Leman arkadaşımız. Yazım için yaptığın değerlendirme ve hakkımda söyledğin güzel sözler için teşekkürler. İnsanları birleştiren, barış içinde yaşamalarını sağlamalarına hizmet etmesi gereken inanç sistemlerini kendi elimizle ayrıştıran ve mutsuz eden istikamete götürmemiz gerçekten ibretlik. İnşallah bundan sonra insanlarımız bu konuda daha duyarlı hale gelir. Selam ve sevgi göderiyorum.

 14. Yavuz YALÇIN says:

  Değerli arkadaşım;
  Güncel bir konuyu en ince ayrıntılarına kadar incelemiş ve değerlendirmişsin.
  Diğer yazıların gibi bu da mükemmel olmuş.
  Eline, kalemine, düşüncelerine sağlık.
  Selam ve sağlıklı günleriniz olsun.

 15. necmi says:

  Yazılarımla ilgili güzel değerlendirmeniz beni çok mutlu etti yavuz bey dostum. Çok Teşekkür ederim. Bu arada çok uzun bir çalışma ve yoğun emek sonucu yazdığınız halkevlerinin yereldeki tarihsel gelişimi ilgili eseriniz için de sizi kutlarım. Ellerinize emeğinize sağlık. İlk fırsatta okumaya çalışacağım. Sevgi ve selamlarımı iletiyorum.

 16. Emin Toprak says:

  Kurnazlıklar hiç biter mi?
  İl, ilçe işi tamam…
  Şimdi de: “Ben seni tanımıyorum, fakat oyunu bana ver.” demek kurnazlığı başlamış.

 17. Leman Öztürk says:

  Düşüncelerine katılıyorum, toplumun ayarını, ahlakını siyaset yapan kişiler bozuyor, dürüstlük, erdem yok, sorun çözmek değil amaç, devleti nasıl soyarım, cebimi nasıl … Doğruyu söyleyene de oy veren yok.

 18. Emin Toprak says:

  Sevgili Necmi; Yazını zevkle bir çırpıda okudum!
  Desene, bu kitap tam benlikmiş!
  Ben de hep sorup dururum: “Bizim gibi olmayanlara neden tahammül gösterilmiyor? Yabancıdan ve farklıdan neden korkuyoruz? İnsanları niçin konuşma tarzına göre yargılıyor, argo kullananlara ya da aksanlı konuşanlara yukarıdan bakıyoruz? …” diye.
  Bari, cevapları ya da reçeteleri var mı bu soruların?
  Sevgi ve saygıyla…

 19. necmi says:

  Sevgili Emin hakikaten kitabı okurken içimden”Bunu Emin okumalı” diye geçmişti. Okumanı öneririm. Ya da uygun zamanda sana ulaştırmaya çalışırım. Tam ortadan ve entellektüel bir yaklaşımla yazılmış. Katkıların için teşekküler. Selam ve sevgilerimi gönderiyorum.

 20. […] Şangay da Avrupai ve modernleşen yüzünü temsil ediyordu. Bütün bu gezilerimi bloğumda Pekin günleri ve Şangay günleri adı altında görseller eşliğinde yazılarımla […]

 21. […] ve modernleşen yüzünü temsil ediyordu. Bütün bu gezilerimi bloğumda Pekin günleri ve Şangay günleri adı altında görseller eşliğinde yazılarımla […]

 22. mehmet says:

  Sizin bilmediginiz kelime var miydi bu 365 tane arasinda Necmi Bey?

 23. Emin Toprak says:

  Tarihçeyi kapsayan güzel bir özet olmuş. Eline sağlık. Özellikle 4+4+4 konusu, ‘dindar ve kindar nesil’ yetiştirmekle görevlendirilen imam-hatip felsefesinin anahtarıdır.

 24. Emin Toprak says:

  Sevgili Necmi arkadaşım; 1974 yılında (ki, aynı sınıfta olduğumuz ikinci yıldı) Mao’yu okumaya başlamış, onun yaşam öyküsünü, eylemlerini, öğretisini hele de ‘Kültür Devrimi’ni tutkuyla anlamaya, öğrenmeye çalışmış ve hep o coğrafyayı görmek istemiştim. Olmadı!… Fakat senin gezi notlarını ve bu yazını okudukça mutlu oldum. Teşekkürler.

 25. dincerm says:

  Yaşama imkanınız olsa Pekin’i mi yoksa Şangay’ı mı tercih ederdiniz Necmi bey?

 26. necmi says:

  Sevgili Emin. Ne birlikte okuduğumuz yıllarda ve ne daha sonra benim de o coğrafyalara gitme ile ilgili hayal ve ihtimalim yoktu. Zamanın bizlere ne sürprizler hazırladığını çok sonra yaşayarak öğrendik. Böyle seyahatler insanlara kitaplardan daha fazla şeyler öğretiyor. Dahası kitaplardaki dünya ile gerçek dünyanın ayrıdına da varıyor insan. Teşekkürler ve selamlar arkadaşım.

 27. necmi says:

  Sevgili Dinçer Sorduğun soru insanı ikilemde bırakıyor. Pekin ve Şangay ikisi de güzel şehirler. Ama İstanbul’umuzun , Antalya’mızın, Altınoluk’uumuzun nesi eksik? Şeklinde soruya soruyla cevap vermek de mümkün. Ama tercih illa ikili arasında yapılacaksa Şangay’dan yana ama arada bir Pekini de boşlamayarak bir denge kurulabilir diyorum.

 28. necmi says:

  Teşekkürler Emin arkadaş. Görüşlerini benimle paylaşman çok güzel. Kazan kazan diye çıkılan yolun kaybet kaybet olduğu yıllar sonra anlaşılıyor, Umarım daha aydınlık günler çok uzakta değildir. Selamlar.

 29. necmi says:

  Sevgili Mehmet
  Bahsi geçen 365 kelime içinde benim hiç bilmediğim ve duymadığım yok gibi. Ama kullanma konusunda konuşma ve yazı hayatıma çok azı girebildi. Teşekkürler ve selamlar.

 30. Leman Öztürk says:

  Ülke güncelinin harika bir değerlendirmesi, hele sonuçtaki fıkra geleceğin fotoğrafı olmuş, tasamız sonsuz, teşekkürler arkadaşım!

 31. Leman Öztürk says:

  Son söz; ümidimiz seçimlerle iş başına getireceğimiz yeni yönetimin anayasada var olsa da, uygulamada tüm kurumlarıyla rafa kaldırılan laikliği yeniden tesis edebilmesi… Mümkün olabilecek mi acaba, yoksa hayalimizde ve rüyalarımızda mı göreceğiz yine, bu kabustan kurtulmak dileğiyle…

 32. Emin Toprak says:

  Sevgili arkadaşım, Sevindim güzel bir işe başlamışsın. Haydi bakalım kolay gelsin.