ŞANGAY GÜNLERİ / BİLİM VE TEKNOLOJİ MÜZESİ

Şangay’ın ünlü Bilim ve Teknoloji Müzesi’ne daha önceki yıl Şangay’a geldiğimizde, hemen yanındaki Century Park’ta fazla vakit geçirdiğimizden dolayı kapısına kadar gelmemize rağmen geç olduğu için girememiştik. Oğluma “nasıl olsa yerini biliyoruz” diyerek bu defa Nurayla ikimiz gidelim dedik. Gerçekten harita da elimizde olduğu için deyim yerindeyse elimizle koymuş gibi bulduk müzeyi. Bulduk bulmasına da, içeri girmek o kadar kolay olmadı. Orada yaşadıklarım bana yıllar önce bir yerlerden duyduğum veya okuduğum bazı cümleleri hatırlattı. O cümlelerde bir insanın çağdaş olması için taşıması gereken en az üç koşulu; araba kullanabilmek, bilgisayar kullanabilmek ve bir de kendini anlatabilecek veya başkalarını anlayabilecek düzeyde bir yabancı dil bilmek olarak açıklanıyordu. Ülkemin insanının günlük yaşaması, pratikte hemen o gün işine yaramayan bir şeyi öğrenme gereği duymaması gibi alışkanlıkların bize de yansıması kadar doğal bir şey olamaz.

Neyse bu girişi şunun için yaptım. Yukarıda bahsettiğim gibi müzeyi bulduk ama içeri giremedik. Bizim teknolojiye girmemiz için biraz da teknolojinin bizim içimize girmesi gerekiyordu. Ben işaretle gişedeki kıza iki bilet “tu tikit” bile dedim ama baktım ki kızın arka tarafındaki panoda gezilecek yerlere, alınacak hizmetlere, bileti alan kişiye gore 20 RMB’den başlayıp 450 RMB’ye kadar değişen bilet fiyatları var. Kız da bana hangisi olduğunu anlatmaya çalışıyor, ben de farketmez hangisi kolayına gelirse o olsun tarzı işaretler yapıyorum ama bir türlü anlaşamadık. İşte o zaman bununla ilgili fırsatları hatırladım “Fırsatlara hakim olan hayata hakim olur” sözünün doğruluğuna yeniden katıldım. Bütün bu iletişim maceralarını yaşarken oğlumuz Dinçer her zaman  aradığı gibi telefonla aradı. Biz de durumu ona anlattık.  Kısa bir telefon diplomasisinden sonra 60 RBM lik biletlerin bize uyduğu bilgisinden hareketle 120 RBM’yi kıza uzatıp iki bilet istedik. O da meseleyi anladı ve biletlerimizi verdi. Biz de teknoloji müzesine yine teknolojinin bize sağladığı imkanlar sayesinde girdik.

Şangay Bilim ve Teknoloji Müzesi, Huangpu Nehri’nin doğusunda, Century Meydanı’nda yer almaktadır. Müze adeta doğa, kültür ve teknolojinin ahenkli bir bütünleşmesidir. Burayı ziyaret ettiğinizde bilinmeyene olan merakınız iyice canlanacak, ve adeta eğlenceli bir keşif dünyasına yolculuk yapacaksınız. Bu gün müzede görülenler ve yaşananlaın insanların gelecekteki yaşantılarını muhakkak olumlu yönde etkileyeceğini tahmin ediyorum. Büyük ve adına uygun bir mimaride kurulmuş müzede geçici sergi alanları, hayvanlar dünyası ile ilgili animasyonlar, çocuklar için gökkuşağı ülkesi, dört boyutlu sinema, uzay tiyatrosu,  robotlar dünyası, gibi çeşitli tasarım ortamları bulunmaktadır. Özellikle insan vücudu içine yapılan yolculuk ile robotların müzik ve dans gösterisinden çok etkilendiğimizi söyleyebilirim. Bizimle birlikte bazı ilkokul öğrencilerinin  gruplar halinde öğretmenleri nezaretinde müzeyi gezmeleri de dikkatimizi çekti. Sonuç olarak giriş pek iyi başlamasa de gelişme ve sonuç iyi oldu diyebileceğimiz bir etkinlikti bizim açımızdan.

One thought to “ŞANGAY GÜNLERİ / BİLİM VE TEKNOLOJİ MÜZESİ”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *