ŞANGAY GÜNLERİ / AYAK MASAJI

Şangay’a yolu düşenler bu büyük kentte oldukça fazla sayıda masaj salonu olduğunu farkedeceklerdir. Geldiğimiz günün akşamı çocuklarımızın da önerisiyle hem de yol yorgunluğunu atmak üzere bunlardan birisine gittik. Gerek eve yakın olmasından ve gerekse verdiği hizmet açısından geçen yıldan da hatırladığımız bu mekanda kendimizi bu işle görevli kişilere teslim ettik.

ŞANGAY GÜNLERİ / AYAK MASAJI

Genelde akşamları daha fazla rağbet gören bu kurumlarda loş bir aydınlatma ile birlikte duruma uygun dekorasyon ile mistik bir havanın olduğunu hemen seziyorsunuz. Bizi götürdükleri odada sıralanmış dört koltuğa oturarak ilgili kişileri beklemeye koyulduk. Çok geçmeden 20-25 yaşlarında dört genç (Üçü erkek,biri bayan) ellerinde bizim bildiğimiz tahta fıçıların yarısı görünümünde kova gibi kapların içinde çay renginde sıcak bir sıvı olduğu halde içeriye girdiler. Getirdikleri su dolu bu kapları herbirimizin önüne koydular.Biz de daha önceden de bildiğimiz için ayaklarımızı bu sıcak suyun içine soktuk. Benimkini  fazla sıcak bulduğum için  biraz soğuk su ilavesi ile ılıştırdılar.

ŞANGAY GÜNLERİ / AYAK MASAJI

Daha sonra ayaklarımız sıcak suyun içinde ve kendimiz de koltukların karşısında ayaklarımızı koymak üzere konan puf benzeri gerece oturtulduk ve ardından gençler masajı fiilen uygulamaya başladılar. Sırtımızdan başlayarak omuzlarımız,boynumuz, ve kürek kemiklerimizin olduğu bölgeleri bazen parmakları ile mıncıklayarak,bazen avuçlarının içi ile bazen de dirseklerinin sivrisi ile iyice bir yoğudular.Bu işlemden sonra tekrar bizi koltuklarımıza oturttular.  15-20 dakikadır sıcak suda bekleyen ayaklarımızı önümüzdeki oturma aparatının üzerine koyarak masaja asıl adını veren işlemi yapamaya koyuldular. Vücudumuzun diz kapağından alt kısmının adeta her santimetrekarelik bölümünü arada bir getirdikleri minik şişeciklerden döktükleri özel sıvılarla itina ile ovmaya başladılar

ŞANGAY GÜNLERİ / AYAK MASAJI

Çocuklarımızın öğrenebildikleri çince ile bize aktardıklarından masajı yapan kişiler zaman zaman vücudumuzdaki bulgulardan “uykusuzluk çekiyor musun? Mide ağrıların var mı?” gibi tanılama tahminlerinde bulunduklarına da tanık olduk. Bu arada mevsim özelliklerine göre elma, portakal, karpuz gibi ikramlarının yanında çeşitli bitki çaylarını da yudumlama keyfini bize tattırdılar.

Bir saat kadar süren çalışmalarından sonra genç masajcılarımız saygı ile selamlarını da vererek odamızdan ayrıldılar. Masaj salonlarının fiyat ve hizmet kalitesi bakımından farklı olmalarına rağmen mütevazi bir ayak masajı için 100-150RMB ödemeniz gerekiyor. Tabi yapılan iş ve yaşadığınız rahatlığı düşündüğünüzde buna değer diye düşünüyorum.

ŞANGAY GÜNLERİ / AYAK MASAJI

Bu arada bizim yayın organlarından Çin yuanı olarak bildiğimiz para biriminin RMB olarak ifade edildiğini, 100 RMBnin de yaklaşık 25 TL, 10 Euro ve 15 Amerikan dolarının karşılığı olduğunu  birtakım karşılaştırmaların daha iyi yapılması açısından belirtmekte yarar olduğunu düşünüyorum.

One thought to “ŞANGAY GÜNLERİ / AYAK MASAJI”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *